NIKOL WRITES_______________ FOOD______________ BEAUTY_______________ OTHER

Chudoba 21.st

27. října 2017 v 19:45 | Nikol |  Nikol writes
Když jsem ještě před rokem jezdila domů autobusem stávali se mi samé nemilé věci. Od toho, že autobus vůbec nejel až po to, že mi pod nohama bouchla petarda a mé nové boty byly okamžitě na výhoz. Nehlědě na to, že byl všude totální bordel a míč v silnici byl na denním pořádku a byla to děsná prd....
Jako pedagog jsem stále měla nutkání děti moralizovat a napomínat a tak jsem si denně v duchu připomínala že to nejsou moje děti, že tyhle děti mají rodiče a ty jsou tu od toho, je vychovávat. A tak jsem si vždycky několikrát za sebou řekla "Drž hubu holka, nic ti do toho neni"!!
A tak se mi jednou při tom držení huby stalo, že jsem si vyslechla rozhovou dvou slečen sedících předemnou v autobuse.

A) " Jojojo, to je ten ku*ák viď.."
B) " Nojo, taky se mi hrozně líbí, počkej, ukážu ti ho ještě na instáči!
A) " Jééé ty máš ajfoun 6s, já mam jenom pětku tyvole...ale už sem našim řekla že chci novej"
B) No tak to já mam teď útrum se všim, jsem si zničila ty nový érmaxy a matka už mi nic nechce koupit...nechápu to.

A tak jsem tam s vyvalenýma očima seděla, koukala na svoje ošoupaný boty od vietnamců a bylo mi malinko trapně. Vlastně ani nevím, co jsou ty érmaxy.
Když tu najednou začali dívčiny mávat na nějakého chlapce, co šel okolo autobusu. Byl oblečený dost podobně jako já. Bunda, boty, džíny. Nic nenormálního.

A) "Hele, támhle je Pepa"
B) "Mávej, ať si myslí že se s nim chceme bavit"! On mi aspoň zase napíše úkol"
A) "Tojono, on je takovej chudák"
B) " Jak to myslíš?
- Představila jsem si, že je asi nemocný, nebo bez maminky, nebo něco podobného-
A) " No že jeho rodiče nemaj peníze, ale na to že jsou chudý, tak je docela v pohodě.."
B) "Tojono, nesmrděj nebo tak, ale ty hadry jsou teda hrozný.."

Tak jsem se z té sedačky zvedla, přesedla jsem si jinam, na opačnou stranu autobusu a bylo mi z toho docela smutno. Vlastně jsem se i trochu pousmívala, protože mi to přišlo malinko neuvěřitelné a bylo mi trapně. Z toho, jak smýšlejí. Jaký mají omezený, trapný a naivní názor. Nicméně jsem se na to rozhodla podívat z jejich pohledu a urovnat si v hlavě, jak to vlastně s tou chudobou je.

Podle čeho se měří chudoba?
Podle nových bot? Podle telefonu? Podle auta?
A co je chudoba x CHUDOBA?
Podle mého názoru, je chudý člověk ten, který nemá kde bydlet, tváří se nešťastně, nemá příjem, nemá co jíst a prosí o peníze někde u cesty. Taky by to mohl být ten, kdo měl hodně a přišel o ještě víc. Zhacené a nevydařené podnikání, úraz, nehoda...alkohol, automaty, drogy? Počítá každou korunu a po zaplacení nájmu mu nezbyde vůbec nic! To je podle mého opravdu chudý člověk.
Ale chlapec v oblečení, sic poděděné po staším sourozenci, nicméně čistě oblečený, sice bez drahého mobilu a nejnovějších modelů bot, ale na zastávce mne při příchodu pozdravil??
Byla jsem z toho v rozpacích a tak jsem neváhala a napsala ségře, která s ním chodila na základu, jak to s ním teda vlastně je.
Maminka na mateřské s třetím dítětem, tatínek řidič. Milý, chytrý, moc se neprojevoval, ale vždycky byl dostatečně připravený.
Tohle je chudý člověk?
Mýlili se, chudé jsou ony. Přišli o všechnu tu krásu upřímnosti člověka a neumí ocenit nic, co je levnější jak tisícovka, nedej Bože něco, co nemá přišitou značku.
Nechápu jejich rodiče, proč tohle dělají? Podle mě, se někde stala ve výchově chyba.
V tuhle chvíly, to pro mne byly dvě holoupé husy ku jednomu slušnému a chytrému člověku.
Co z toho pro nás plyne??
Jaká nás čeká, s tímhle přístupem k výchově budoucnost? Místo pozdravu na sebe budeme plivat a nebudeme děkovat nikomu, kdo nemá brýle od Rejbenu.
Jen tak dál národe, klidně pokračuj...to bude určitě fajn.

Možná jednou nebudu dokanalá matka, která bude schopna svému dítěti koupit to, na co si pomyslí, ale nutností pro mne bude to, aby umělo pozdravit, když nekam vchází, umělo poděkovat, když platí v obchodě a rozhodně nebude nikoho odsuzovat za to, že má poděděnou bundu.

Jaký na to máte názor Vy? Setkáváte se s tímto často?

Nikol
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama